(wszystkie prawa do poniższych tekstów zastrzeżone – to fragmenty powstającej książki o mopsach „MOPS – RASA NIEZWYKŁA”)
„Ludwik de Burbon, książę Enghien był jedynym synem Ludwika VI Henryka i z tego powodu stanowił zagrożenie dla republiki rządzonej przez Napoleona. Imperator kazał go porwać w neutralnej Badenii i przetransportować do zamku Vincennes pod Paryżem, gdzie został oskarżony o szpiegostwo, rozstrzelany i zakopany we wcześniej wykopanym grobie. Miał 32 lata.
Ukochany mops księcia ruszył w ślad za swoim panem. Przepłynął Ren i dotarł, aż pod Paryż. Został znaleziony na wpół martwy z głodu na miejscu egzekucji.
Obraz francuskiego malarza i ilustratora książek Jacques Onfroy de Breville’a przedstawia moment egzekucji w którym mops jest przy księciu”.
Fragment książki (w przygotowaniu): MOPS – RASA NIEZWYKŁA
„Happa – przodek naszych mopsów?
Happa to rasa psów pochodząca z Chin. Była blisko spokrewniona z mopsami i pekińczykami i wyglądała trochę jak nieudany projekt hodowlany. Miała charakterystyczne, krzywe przednie łapy.
Kwestionuje się, która z tych trzech ras była przodkiem w stosunku do pozostałych. Być może wszystkie rozwinęły się w tym samym okresie czasu. W niektórych publikacjach Happa został również uznany za przodka spaniela tybetańskiego i japońskiego china”.
Fragment książki (w przygotowaniu): MOPS – RASA NIEZWYKŁA
„Feliks Jusupow przyjął nazwisko po matce, gdyż był ostatnim męskim potomkiem tego znamienitego rodu. Jusupowie byli najbogatszą rodziną w Rosji, przewyższając pod względem majątku panujący ród Romanowów. Posiadali cztery pałace w Sankt Petersburgu, trzy pałace w Moskwie, 37 posiadłości w różnych częściach Cesarstwa, kopalnie węgla i rud żelaza, posiadłości ziemskie oraz fabryki, młyny zbożowe oraz pola naftowe.
W 1914 roku Feliks poślubił księżniczkę Irinę Romanową (jedyną córkę księcia Aleksandra).
Przed krwawą Rewolucją Październikową para uciekła z Krymu na Jałtę, następnie przez Włochy i Francję do Wielkiej Brytanii. Na stałe osiedli się jednak we Francji. W czasie II Wojny Światowej para książęca odmówiła współpracy z hitlerowcami.
Feliks i Irina byli znanymi miłośnikami mopsów.
Książę tak pisze o mopsach w swoich pamiętnikach:
„Zawsze miałem słabość do mopsów, a w Boulogne trzymałem całą ich rodzinę. Nie bądź leniwy i poczytaj o nich! Jest to jedna z najstarszych ras psów. Była znana już siedemset lat przed narodzeniem Chrystusa. Mopsy pochodzą z Chin, gdzie były hodowane na dworze cesarskim. Linie fałdek na czole oznaczają „książę” po chińsku. Z natury mopsy są niezależne, bardzo inteligentne i wyjątkowe w swoich uczuciach. I są, podobno, śpiewające mopsy, a nawet takie które potrafią mówić.
W „Germańskiej Encyklopedia” z 1720 r. odnotowano wzmiankę o mopsie wołającym swoją właścicielkę po imieniu.”
Fragment książki (w przygotowaniu): MOPS – RASA NIEZWYKŁA
Nowojorski apartament Brigite Berlin – córki szefa medialnego imperium „Hearst”, przyjaciółki Andy Warhola i kontrowersyjnej artystki.
Jej jedyną prawdziwą miłością życia są mopsy.
„Andy Warhol wyniósł z domu miłość do kotów, jego matka był ich wielbicielką. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych był otoczony przez pokaźną gromadkę kotów z których wszystkie nosiły imię Sam z wyjątkiem jednej kotki o imieniu Hester.
w latach siedemdziesiątych rozkwitła jego miłość do psów. Jego jamnik Archie towarzyszył mu dosłownie wszędzie, zabierał go restauracji i do studia nagrań. Po paru latach Archie doczekał się towarzysza – jamnika Amosa.
Andy Warhol często przebywał też z mopsami swojej znajomej – super gwiazdy, artystki Brigid Berlin”.
Fragment książki (w przygotowaniu): MOPS – RASA NIEZWYKŁA
Olivia Mary de Havilland – dwukrotna laureatka Oscara, znana m.in. z roli Melanie Hamilton Wilkes w „Przeminęło z wiatrem”.
Przez całe życie towarzyszą jej psy, w tym roku świętowała 102 urodziny.
„Książę Windsoru z jednym ze swoich psów. Kiedy książę zmarł w maju 1972 roku w Paryżu, jego kochany mops, James, podobno usiadł i też umarł ze smutku…”
Fragment książki (w przygotowaniu): MOPS – RASA NIEZWYKŁA